Då var ytterligare en träningsmatch genomförd. På ett regnigt Töllshov spelade vi mot Nissafors/Hestra. Tyvärr lyckades vi inte med spelet idag och det blev förlust med 5-2 (3-1). I mål stod nyförvärvet Johan Arvidsson som gjorde en adekvat match. Med lite fler matcher så ska han kunna utvecklas till en stark kugge i maskineriet. Backlinjen var en ny konstellation pga skador och sjukdomar på vissa spelare.
Trots förlusten fanns det ändå några höjdpunkter i matchen. Bland annat ett friläge från Rasmus Hidgård som resulterade i straff. Gabriel Snäll gjorde mål på straffen. Vi gratulerar honom till hans första mål i A-laget. Vi får hoppas att det blir fler i serien.
Vi får ta nya tag i nästa träningsmatch mot Peking som spelas 14 april. Vi saknar några spelare pga skador och sjukdomar men räknar med att de ska vara tillbaka till seriepremiären.